Еуро-2020: Қай жерде, қалай өтеді?

Еуро-2020: Қай жерде, қалай өтеді?

Турнир ережелері, плей-оффқа қатысушылар қалай анықталады және басқа да маңызды сұрақтар бойынша Массагет порталы Еуро-2020-ға қатысты маңызды сұрақтардың жауабын ұсынады.

Топтық кезеңге кім өтті?

Пандемияға байланысты 2021 жылға шегерілген Еуро-2020 турниріне қатысатын 24 команда төрттен алты топқа бөлінді.

А тобы - Түркия, Италия (өз алаңы), Уэльс, Швейцария

В тобы - Дания (өз алаңы), Финляндия, Бельгия, Ресей (өз алаңы)

С тобы - Нидерланды (өз алаңы), Украина, Австрия, Солтүстік Македония

D тобы - Англия (өз алаңы), Хорватия, Шотландия (өз алаңы), Чехия

Е тобы - Испания (өз алаңы), Швеция, Польша, Словакия

F тобы - Венгрия (өз алаңы), Португалия, Франция, Германия (өз алаңы).

Топтық кезеңдегі ойындардың қорытындысы бойынша үздік 16 команда 1/8 финалға өтіп, ойынды олимпиадалық жүйе бойынша жалғастырады, жеңілгендер үйіне қайтады.

Ойындар қай жерде өтеді?

Еуропа чемпионаттарының 60 жылдық тарихында бірінші рет ойындар бүкіл құрлық бойынша өтеді. 11 қала Еуро-2020 ойындарын өткізеді. "Е" тобының қожайыны саналатын Испания ойындар өтетін қаланы (үш топтық ойындар және бір ширек финал) Бильбаодан Севильяға ауыстырды, "Е" тобының Дублинде өтуі жоспарланған үш ойыны Санкт-Петербургке және бір жартылай финалдық матч Дублиннен Лондонға көшірілді.

Лондон, Англия: "Уэмбли" – топтық кезеңдегі үш ойын, 1/8 финалдағы екі ойын, жартылай финалдар және финал;

Санкт-Петербург, Ресей: "Санкт-Петербург" – топтық кезеңдегі алты ойын, ширек финал;

Баку, Әзірбайжан: "Олимпиада";

Мюнхен, Германия: Мюнхен Арена;

Рим, Италия: ""Олимпиада" – топтық кезеңдегі үш ойын, ширек финалдағы бір ойын;

Амстердам, Нидерланды: "Йохан Кройф Арена";

Будапешт, Венгрия: "Ференц Пушкаш";

Бухарест, Румыния: "Arena Natsionale";

Глазго, Шотландия: "Хемпден Парк";

Копенгаген, Дания: "Паркен";

Севилья, Испания: "Ла Картуха" – топтық кезеңдегі үш ойын, бір 1/8 финал.

Туркия мен Италия арасындағы турнирдің ашылу матчы 11 маусымда Римдегі "Олимпиада" стадионында өтеді. "А" тобының үш ойыны Италияда, ал тағы үшеуі турнирге қатыспайтын Әзірбайжан астанасы Баку қаласында өтеді.

Ресей мен Дания "В" тобының қожайындары болғандықтан, Дания топта үш матчты, ал Ресей тағы үш матчты қабылдайды.

"С" тобының үшеуі Нидерланды астанасы Амстердамда, ал тағы үш матч турнирге қатыса алмаған Румыния астанасы Бухарестте өтеді.

D тобындағы ойындардың үшеуі осы топты қабылдаған Англия астанасы Лондонда, тағы үшеуі көршілес Шотландияның астанасы Глазгода өтеді.

Е тобында Испания Севильяда үш ойын өткізеді, ал тағы үш ойын Санкт-Петербургте өтеді.

F тобында алаң иесе Германия үш ойынды Мюнхенде өткізеді, тағы үшеуі Венгрия астанасы Будапешттегі стадионда өтеді.

Санкт-Петербург пен Бакудегі стадиондарға 50 пайыз көрермендердің кіруіне рұқсат етіледі. Будапешт трибуналарын 100 пайыз толтырғысы келеді, бірақ стадионға кіре берістегі талаптардың қатаң сақталуы қадағаланады. Амстердам, Бухарест, Глазго, Копенгаген, Рим және Севильядағы стадиондар 25-тен 45 пайызға дейін толтырылады. Лондон стадион сыйымдылығының 25 пайызын топтық ойындарда да, жартылай финалда да пайдаланады. Мюнхен ойындарға ең көп дегенде 14,5 мың көрермен әкелуді жоспарлап отыр, бұл трибунаның 22% сыйымдылығын құрайды.

Ойындар кестесі

(Ескерту: ойындар Нұр-Сұлтан уақытымен берілді)

Топтық кезең

11 маусым

А тобы: Түркия - Италия (01:00, Рим)

12 маусым

А тобы: Уэльс - Швейцария (19:00, Баку)

В тобы: Дания - Финляндия (22:00, Копенгаген)

В тобы: Бельгия - Ресей (01:00, Санкт-Петербург)

13 маусым

D тобы: Англия - Хорватия (Лондон 19:00)

С тобы: Аустрия - Солтүстік Македония (22:00, Бухарест)

С тобы: Нидерланды - Украина (01:00, Амстердам)

14 маусым

D тобы: Шотландия - Чехия (19:00, Глазго)

Е тобы: Польша - Словакия (22:00, Санкт-Петербург)

Е тобы: Испания - Швеция (01:00, Севилья)

15 маусым

F тобы: Венгрия - Португалия (22:00, Будапешт)

F тобы: Франция - Германия (01:00, Мюнхен)

16 маусым

В тобы: Финляндия - Ресей (19:00, Санкт-Петербург)

А тобы: Түркия - Уэльс (22:00, Баку)

А тобы: Италия - Швейцария (01:00, Рим)

17 маусым

С тобы: Украина - Солтүстік Македония (19:00, Бухарест)

В тобы: Дания - Бельгия (22:00, Копенгаген)

С тобы: Нидерланды - Аустрия (01:00, Амстердам)

18 маусым

Е тобы: Швеция - Словакия (19:00, Санкт-Петербург)

D тобы: Хорватия - Чехия (22:00, Глазго)

D тобы: Англия - Шотландия (01:00, Лондон)

19 маусым

F тобы: Венгрия - Франция (19:00, Будапешт)

F тобы: Португалия - Германия (22:00, Мюнхен)

Е тобы: Испания - Польша (01:00, Севилья)

20 маусым

А тобы: Италия - Уэльс (22:00, Рим)

А тобы: Швейцария - Түркия (22:00, Баку)

21 маусым

С тобы: Солтүстік Македония - Нидерланды (22:00, Амстердам)

С тобы: Украина - Аустрия (22:00, Бухарест)

В тобы: Ресей - Дания (01:00, Копенгаген)

В тобы: Финляндия - Бельгия (01:00, Санкт-Петербург)

22 маусым

D тобы: Чехия - Англия (01:00, Лондон)

D тобы: Хорватия - Шотландия (01:00, Глазго)

23 маусым

Е тобы: Словакия - Испания (22:00, Севилья)

Е тобы: Швеция - Польша (22:00, Санкт-Петербург)

F тобы: Германия - Венгрия (01:00, Мюнхен)

F тобы: Португалия - Франция (01:00, Будапешт))

24-25 маусым демалыс күндері

ПЛЕЙ ОФФ

1/8 финал

26 маусым

1: 2A - 2B (22:00, Амстердам)

2: 1A - 2C (01:00, Лондон)

27 маусым

3: 1C - 3D / E / F (01:00, Будапешт)

4: 1B - 3A / D / E / F (01:00, Севилья)

28 маусым

5: 2D - 2E (22:00, Копенгаген)

6: 1F - 3A / B / C (01:00, Бухарест)

29 маусым

7: 1D - 2F (22:00, Лондон)

8: 1E - 3A / B / C / D (01:00, Глазго)

30 маусым мен 1 шілде демалыс күндері

Ширек финал

2 шілде

1-ширек финал: 6 матчтың жеңімпазы - 5 матчтың жеңімпазымен (22:00, Санкт-Петербург)

2-ширек финал: 4 ойынның жеңімпазы - 2 ойынның жеңімпазымен (01:00, Мюнхен)

3 шілде

3 ширек финал: 1 матч жеңімпазы - 3 матч жеңімпазымен (22:00, Баку)

4-ширек финал: 8 ойын жеңімпазы - 7 ойын жеңімпазымен (01:00, Рим)

4-5 шілде - демалыс

Жартылай финал

6 шілде

1-жартылай финал: бірінші ширек финал жеңімпазы - екінші ширек финал жеңімпазымен (00:01, Лондон)

7 шілде

2-жартылай финал: төртінші ширек финалдың жеңімпазы - үшінші ширек финалдың жеңімпазымен (01:00, Лондон)

8, 9, 10 шілде – демалыс күндері

Финал

11 шілде

Жартылай финалдың жеңімпаздары (01:00, Лондон).

Плей-оффқа қатысушылар қалай анықталады?

Топтық кезеңде әр команда бір-біріне қарсы бір ойын өткізеді. Жеңіске – 3 ұпай, тең нәтижеге – 1 ұпай, жеңіліске – 0 ұпай беріледі.

Әр топтан бірінші және екінші орын иегерлері плей-офф кезеңіне өтеді, топтарда үшінші орын алған алты командадан үздік төрт командаға мүмкіндік беріледі.

Егер екі немесе одан да көп команданың ұпай саны бірдей болса, орындарды бөлу кезінде келесі көрсеткіштер ескеріледі:

- өзара ойындарда алынған ұпай саны;

- өзара ойындардағы доптардың арақатынасы;

- өзара ойындарда соғылған голдар саны;

- топ нәтижелері бойынша шарлардың арақатынасы;

- барлық топтық ойындарда соғылған голдар саны;

- топтағы барлық ойындардағы жеңістер саны;

- тәртіптік ұпай саны аздығы (сары қағаз - 1 ұпай, қызыл қағаз - 3 ұпай, екі сары қағазбен шеттету - 3 ұпай);

- іріктеу турнирінің нәтижелері бойынша рейтингтегі орын.

Егер топтық кезеңнің соңғы кезеңінде екі команданың ұпай саны бірдей, соғылған және өткізген голдар  тең болса, ойын тең аяқталса, пенальти сериясы өткізіледі (бұл критерий екіден көп командада бірдей болған кезде қолданылмайды).

Өз топтарындағы үшінші орын алған топтағы үздік төрт команда келесі критерийлер бойынша таңдалады:

- ұпай саны;

- доп коэффициенті;

- соғылған голдар саны;

- жеңістер саны;

- тәртіптік ұпай саны аздығы (сары қағаз - 1 ұпай, қызыл қағаз - 3 ұпай, екі сары қағазбен шеттету - 3 ұпай);

- іріктеу турнирінің нәтижелері бойынша рейтингтегі орын.

 

Плей-офф жеңімпазы қалай анықталады?

Егер плей-оффтың негізгі уақытында (1/8 финал, 1/4 финал, 1/2 финал, финал) тең нәтиже тіркелсе, 15 минуттық екі бөлім қосылады. Егер жеңімпаз анықталмаса, пенальти сериясы өтеді.

Ойыншылар құрамы және оны ауыстыру

Әр команда турнирге 26 ойыншыға өтініш бере алады. Турнирге 24 ойыншымен барған Испаниядан басқа командалардың барлығы дәл осылай жасады.

Бірінші ойынға дейін ойыншылардың ауыр жарақаттары мен ауруларын ескере отырып, қосымшада шексіз өзгерістер болуы мүмкін;

Егер негізгі қақпашы  физикалық тұрғыдан дайын болмаса оны әр ойын сайын ауыстыруға болады;

Ауыстырылған ойыншы алаңға қайта шықпайды;

Алайда ойынға ең көп дегенде 23 ойыншы қосылуы мүмкін, оның ішінде үш қақпашы;

Еуро-2020-да әр команда бір ойында беске дейін футболшыны алмастыру мүмкіндігін пайдалана алады.


ОҚИ ОТЫРЫҢЫЗ

Соңғы жаңалықтар

Марсель – Жан ана
Бүгін үш ойын өтеді